תקציר

בשנים האחרונות אנו עדים למעבר מקהילות חברתיות מסורתיות המבוססות על מפגשים פנים אל פנים כשחבריהן מצויים בקשר פיזי ,למפגשים מקוונים ברשתות חברתיות מבוססות אינטרנט , בהן אין הכרח בהיכרות פיזית לשם יצירת קשרים. המעבר מ"אותו זמן", אותו מקום " לעבר "כל הזמן ,בכל מקום יצר מרחב חברתי חדש . (גרינפילד , 2010)

רשת האינטרנט הפכה לאחת מדרכי התקשורת הגדולות והעיקריות בעולם ומהווה מהפכה אנושית וחברתית, באמצעותה אנשים מנהלים מסחר, נחשפים האחד לשני, מתעדכנים ורוכשים מידע וידע בנושאים רבים (חדשות, נתונים, מידע מקצועי, לימודי ועוד) ואף מפרסמים מידע משלהם

ממצאים אחרונים מראים שתקשורת באמצעות מחשב יעילה לשימור קשרים בינאישיים. טכנולוגיות האינטרנט החדשות שינו את אופי ההתקשרות בין אנשים מבחינה אישית וחברתית, ומכאן גם את אופי היחסים הבינאישיים. הממד החברתי של האינטרנט הוא ללא ספק חלק מרכזי באטרקטיביות שלו, הפלטפורמות הטכנולוגיות מבוססות האינטרנט מספקות מגוון רחב של סגנונות תקשורת בינאישית דוגמת דוא"ל, קבוצות דיון, משחקים , בשנים האחרונות הפך האינטרנט, לזירה חברתית חדשה בה נוצרים קשרים מקוונים. (קירקפטריק , 2011)

 האינטרנט מאיץ את התפתחותם של קשרים רבים אשר עלולים היו לזכות במקרה של מפגש פנים מול פנים לניתוח ולפרשנות שונים בתכלית ואף נפסלים, בשל קיומם של סממנים חיצוניים כמו מגדר, שיוך אתני, מראה חיצוני ועוד שלל רמזים אחרים אשר עולים תוך כדי שיחה המתקיימת במפגש האישי, האינטרנט מעניק חירות ממגבלות אלה והניתוח והפרשנות של הדמות הערטילאית העומדת מולנו מתבצעים אם כך, על פי אמות מידה שונות בתכלית, ולפיכך גם תוצאותיהם. באופן בלתי נמנע, גם האינטרנט כקודמיו, זוכה לקבלת הפנים המסורתית לה זוכים אמצעים תקשורת המאיימים לפרוץ לחיינו ונתפס בפחד, בזהירות ובחשדנות, ביקורת רבה הוסחה לעברו וישנו ויכוח להשלכותיה של השליטה בניהול הזהות, המתאפשרת על ידי האינטרנט.

ישנו ויכוח להשלכותיה של השליטה בניהול הזהות, המתאפשרת על ידי האינטרנט. באור זה, מתואר האינטרנט והרשתות החברתיות ,כמקום מסוכן המאגד בתוכו שלל אפשרויות להתחזות, רמייה, הולכת שולל ופגיעה ממשית במשתמשים תמימים בעקבות היותה של התקשורת מבוססת טקסט. 'טורפים צמאי דם' רבים מסתתרים ואורבים בסבך דפי האינטרנט ומתקיימים מחולשה ומפגיעות אותן הם מנצלים למטרותיהם.

העבודה מבקשת לסקור, לבחון, להראות ממצאים ולהצביע בהתאם על מסקנות בנוגע להשפעות שליליות ואולי גם חיוביות של היחשפותם של בני נוער לאינטרנט ורשתות חברתיות והשפעתם על אישיותם ועולמם הערכי. (Newton , 2014)


תוכן עניינים

1.פרק ראשון. 3

1.1 מבוא. 3

1.2 סקירת ספרות. 4

1.2.1 האינטרנט כמדיה חברתית. 4

1.2.2 נזקים נפשיים לנוער של רשתות חברתיות. 6

1.2.3 השימוש בפייסבוק וברשתות החברתיות. 7

1.3 מטרת המחקר :. 8

1.4 השערות המחקר :. 8

2.פרק שני. 9

2.1 הסיכונים הצפויים לילדים ולבני נוער בעקבות שימוש באינטרנט. 9

2.1.1 חשיפה לעבריינות מין ברשתות חברתיות:. 9

2.1.2 חשיפת פרטים אישיים ברשתות חברתיות :. 9

2.1.3 קשר עם זרים ברשת החברתית:. 10

2.2 "פגיעה מקוונת" ברשתות חברתית:. 10

2.3 סכנת הסקסטינג ברשת. 12

2.4 סכנת השיימינג ברשת. 14

3.פרק שלישי. 16

3.1 יחס החוק כלפי תופעת הביוש ודרכי ההתמודדות. 16

3.2 הגנה על ילדים ובני נוער המשתמשים ברשתות חברתיות ואנטרנט. 18

3.2.1 פעולות הסדרה עצמית:. 18

3.2.2 פעילות ממשלתית. 20

3.2.3 משרד החינוך. 20

3.2.4 משרד התקשורת. 22

3.2.5 המשרד לביטחון פנים – משטרת ישראל. 22

4.סכום ומסקנות.. 24

5. רשימת מקורות   26

פרטים נוספים

סמינריון עיוני: נזקים והשפעה נפשית של רשתות חברתיות על בני נוער

מק"ט

880117

מספר עמודים

23

מספר מילים

5347

מספר מקורות בעברית

4

מספר מקורות באנגלית

6

מחיר (כולל מע"מ)

299 ₪


אפשרויות תשלום

אפשרויות התשלום לרכישת החומר האקדמי הם: כרטיסי האשראי המוכרים בארץ מכל הסוגים, PayPal, או העברה בנקאית (בתיאום טלפוני מראש ) 24 שעות ביממה.
מיד לאחר ביצוע ואישור התשלום העבודה תשלח למיל שהוזן בעת הרכישה. לתיאום תשלום דרך הטלפון ניתן להתקשר לטלפון מספר: 052-4041788