קטע מהעבודה

המתת חסד הוא אחד הנושאים הקשים והסבוכים איתם מתמודדים בעולם של היום כאשר הוא עוסק בשאלה הקשורה ליסוד קיומו של האדם: באיזו מידה האדם "שייך" לעצמו או לחברה שהוא חי בה, ובאיזו מידה הוא יכול לשים קץ לחייו או לחיי זולתו- אם האחר מסכים לכך. כל אדם רואה את מותו באופנים שונים , ניתן להניח כי מרבית האנשים היו רוצים לחסוך בכאב ובסבל של איבוד יכולות מנטאליות וגופניות לפני מותם. מרבית האנשים היו רוצים למות בכבוד. אך כאן מגלים כי  למות בכבוד הוא מושג סובייקטיבי ונמצא מגוון דעות בניסיון אנשים להגדיר מהו מוות בכבוד עבורם.

 מאז ומעולם היחס לחולה הנוטה למות היה אחת הבעיות המוסריות הבולטות ביותר בתחום הרפואה. במדינת ישראל, המתת חסד אינה מותרת בחוק. וטרם הושגה הכרעה מקובלת ומוסכמת בנושא. מדינת ישראל מושתתת על ערכים דמוקרטיים-ליברליים המכבדים את כבוד האדם וחירותו, אך מאידך, היא תומכת בעקרונות הדת וההלכה ואלו אינם רואים באדם בעל יכולת בחירה אם לחיות או לא. החיים נתפשים כמתנת האל, ורק הוא רשאי ליטול אותם.(שטיינברג, 2002)

במסגרת עבודה זו, נגדיר תחילה מהי 'המתת חסד' ומהי 'מחלה סופנית', ואת עמדותיהם של הדת הנוצרית והמוסלמית בנושא,  לאחר מכן, נבדוק בעזרת שאלון מחקרי מובנה את דעתם של אנשים אקראיים מכפר ערבי בצפון לגבי עמדותיהם בנוגע להמתת חסד ונסיק מסקנות בהתאם לתוצאותיו , בין היתר השאלון יבדוק את הקשר בין רמת הדתיות של האדם הנשאל לבין מידת הסכמתו למונח המתת החסד.


תוכן עניינים

1.מבוא 

2.סקירת ספרות

2.1 המתת חסד-הגדרה

2.2 מחלה סופנית

2.3 שבועות ואמונות

2.4 הארייט ג'ונסון ו פיטר סינגר בעד ונגד המתת חסד

3. מחלה ומוות בעיני הנצרות והאסלאם

3.1 הדת הנוצרית

3.2 הדת האסלאמית

4.שיטת המחקר

4.3 הליך

5.תוצאות

5.1 ממצאים

6. דיון

6.1 נקודות חוזק, מגבלות, ומחקרי המשך           

7.סיכום           

8.מקורות

9.נספח שאלון המחקר

פרטים נוספים

עבודת סמינריונית: ההסכמה למושג המתת חסד לחולה שנוטה למות במגזר הערבי בישראל

מק"ט

880134

מספר עמודים

20

מספר מילים

4116

מספר מקורות בעברית

6

מספר מקורות באנגלית

4

מחיר (כולל מע"מ)

249 ₪


אפשרויות תשלום

אפשרויות התשלום לרכישת החומר האקדמי הם: כרטיסי האשראי המוכרים בארץ מכל הסוגים, PayPal, או העברה בנקאית (בתיאום טלפוני מראש ) 24 שעות ביממה.
מיד לאחר ביצוע ואישור התשלום העבודה תשלח למיל שהוזן בעת הרכישה. לתיאום תשלום דרך הטלפון ניתן להתקשר לטלפון מספר: 052-4041788