תקציר

עבריינות נוער הינה תופעה מסוכנת ושכיחה בקרב בני נוער, שעלולה להוביל לסכנות רבות, וכוללת מעשים רבים, כגון שימוש בסמים, שמשפיע באופן משמעותי על חיי המתבגר לטווח הקצר ולטווח ארוך, ועלול להוביל לבעיות רפואיות ונפשיות קשות, ולהיגמר במוות. לאור החשיבות הרבה של נושא זה והצורך הרב להגן על המתבגרים ולמנוע אותם משימוש בסמים, העבודה מתרחבת יותר בנושא זה ושופכת אור על הסכנות של שימוש בסמים, הגורמים, ההשלכות, והדרכים להפחתת או מניעת תופעה זו. העבודה מתבססת על מחקרים שחקרו תופעה זו, ומציעה דרכים ופתרונות לבעיה זו.

עבריינות נוער הינה תופעה חברתית קשה ושכיחה במדינות רבות, ומוגדרת כסטייה חברתית אסורה ע"פ חוק ופוגעת באחרים מצד מתבגרים בני 12-18 (אלפסי, 2006). מעשי עבריינות כוללים תקיפה, שוד, רצח, גניבה, ושימוש בסמים ואלכוהול (אלפסי, 2006). מתבגרים רבים מעורבים במעשי עבריינות בגיל ההתבגרות מסיבות שונות, שכוללות מאפיינים אישיים, סביבתיים, חברתיים, וגורמים בית ספריים. נמצא כי התנהגות עבריינית בגיל ההתבגרות קשורה להשלכות שליליות במהלך הבגרות, כגון: השכלה נמוכה, אחוז אבטלה גבוה, השתתפות בהתנהגות פלילית, סיכון בריאותי וכו'. (Bradshaw et al. 2010). נמצא כי לבית הספר ישנו תפקיד משמעותי בקידום או מניעת מעורבותם של המתבגרים במעשי עבריינות. כך למשל, חיבור חזק בין התלמיד לבית הספר, תחושת מעורבות ושייכות חזקות לבית הספר, גורמים להפחת הסיכוי למעורבות המתבגרים במעשי עבריינות שונים (Resnick et al., 1997). בין מעשי העבריינות הרבים בקרב בני נוער, נמצא השימוש בסמים. בגיל ההתבגרות, צעירים רבים מתחילים לבטא את האוטונומיה שלהם על ידי לקיחת סיכונים.

התבגרות הינה תקופה שבה צעירים רבים מבטאים את האוטונומיה שלהם על ידי לקיחת סיכונים (Johnson & Pandina, 1991). כתוצאה מכך, תכניות התערבות מניעתיות צריכות לערב הן את בית הספר והן את ההורים, על מנת להוביל לתוצאות רצויות ולמנוע שימוש המתבגרים בסמים (Tobler et al., 2000).

כתוצאה מחשיבותו של נושא זה ושכיחותו הגבוהה יחסית בקרב מתבגרים, העבודה הזו מתמקדת באופן מעמיק יותר לנושא של עבריינות ושימוש בסמים בקרב בני נוער, הסיבות לכך, ההשלכות, ודרכים למניעת תופעה זו.


תוכן עניינים

תקציר 

מבוא    

פרק ראשון עבריינות נוער          

הגדרת התנהגות עבריינית         

עברייניות בגיל ההתבגרות         

שכיחות

התפקיד של בית הספר בקידום או מניעת מעורבות בעבריינות נוער          

פרק שני שימוש בסמים אצל בני נוער    

שימוש בסמים בקרב מתבגרים  

סוגי סמים נפוצים ושכיחות       

השפעת הסמים על בני נוער       

סיבות לשימוש מתבגרים בסמים           

גורמים משפחתיים       

פרק שלישי- התמודדות ותכניות התערבות          

סיכום ומסקנות

ביבליוגרפיה     

פרטים נוספים

סמינריון בנושא הגורמים לעבריינות ולשימוש בסמים בקרב בני נוער

מק"ט

880154

מספר עמודים

24

מספר מילים

5254

מספר מקורות בעברית

1

מספר מקורות באנגלית

40

מחיר (כולל מע"מ)

349 ₪


אפשרויות תשלום

אפשרויות התשלום לרכישת החומר האקדמי הם: כרטיסי האשראי המוכרים בארץ מכל הסוגים, PayPal, או העברה בנקאית (בתיאום טלפוני מראש ) 24 שעות ביממה.
מיד לאחר ביצוע ואישור התשלום העבודה תשלח למיל שהוזן בעת הרכישה. לתיאום תשלום דרך הטלפון ניתן להתקשר לטלפון מספר: 052-4041788