תקציר

בדידות מוגדרת כפער, הנתפס באופן סובייקטיבי, בין הקשרים החברתיים הרצויים לאדם לבין אלו שבפועל עומדים לרשותו. תחושת בדידות תתעורר כאשר האדם יתפוס פער זה כלא רצוי. חוויה זו עשויה להוביל להרגשת סבל ולפגיעה באיכות החיים של הפרט. הבדידות כתחושה סובייקטיבית נבדלת ממבוֹדדוּת (social isolation), מושג המתאר מצב אובייקטיבי של העדר קשרים עם אחרים. קיימת, כמובן, זיקה בין שני המצבים הללו אבל לא מן הנמנע שאדם שקשריו החברתיים דלילים לא יחוש בדידות ולהיפך, שאדם בעל רשת חברתית "צפופה" יחוש בדידות מעיקה. התיאוריה הקוגניטיבית קושרת בין הממד הסובייקטיבי לאובייקטיבי משום שעל פיה תחושת הבדידות נובעת מהתפיסה של הפרט את מצבו האובייקטיבי ומהאופן שבו הוא חווה ומעריך את רמת התקשורת שלו עם סביבתו החברתית. לכן, במישור הפרקטי ולמרות מה שנאמר בפסקה הקודמת, יש בהחלט מקום להתייחס לזקנים החיים בבידוד חברתי כקבוצת סיכון לבדידות סובייקטיבית. מודל הבדידות על פי תיאוריה זו מתאר מצבי בדידות מתמשכים כמעגל קסמים המחזק את עצמו: אנשים בודדים הם אלה שיש להם (או מפתחים) רגישות יתר לאיומים חברתיים או לפיקוח חברתי, קשובים יותר למסרים חברתיים שליליים, נוטים לזכור היבטים שליליים של אירועים חברתיים, מפתחים ציפיות שליליות לגבי עצמם ולכן גם נוטים להתנהג באופן העולה בקנה אחד עם נטיותיהם אלה ומאשר את נכונותן (רותם, 2014).


תוכן עניינים

הגדרה של מצב הבדידות           

היקף הבעיה בעולם

הזקנים בישראל

הבדידות בישראל

הסבר לבדידות

סוגי בדידות

הסיבות לבדידות

בעיות בריאות ובדידות

התמודדות עם תחושת הבדידות

מקורות

פרטים נוספים

סקירת ספרות קשישים ובדידות

מק"ט

880169

מספר עמודים

6

מספר מילים

1896

מספר מקורות בעברית

6

מספר מקורות באנגלית

0

מחיר (כולל מע"מ)

129 ₪


אפשרויות תשלום

אפשרויות התשלום לרכישת החומר האקדמי הם: כרטיסי האשראי המוכרים בארץ מכל הסוגים, PayPal, או העברה בנקאית (בתיאום טלפוני מראש ) 24 שעות ביממה.
מיד לאחר ביצוע ואישור התשלום העבודה תשלח למיל שהוזן בעת הרכישה. לתיאום תשלום דרך הטלפון ניתן להתקשר לטלפון מספר: 052-4041788