קטע מהעבודה

אחת הדרכים המקובלות להילחם במגפות, ובעיקר במגפות עולמיות, היא דרך מתן החיסונים. ארגון הבריאות העולמי מגדיר את החיסונים כ"צו מוסרי של החברה לבריאות הציבור", וזאת משום שהחיסונים מהווים את הדרך היעילה והטובה ביותר למניעת מחלות, שיפור בבריאות הציבור ובהתפתחות האנושית, והם תורמים למניעת עוני ומעודדים את השוויון והצדק בבריאות. נוסף על כך, ארגון הבריאות העולמי קבע כי החיסונים הם מבין ההתערבויות היעילות ביותר בעולם לשמירה על בריאות הציבור, הן בהצלת חיים והן בקידום בריאות טובה ומימוש פוטנציאל ההתפתחות של האדם (אהרון, 2011).

אבני יסוד רבות תרמו לעיצוב ההיסטוריה של החיסונים, כאשר המרכזית מבניהן החלה בשנת 1796, כשאדוארד ג'נר, שנחשב לאבי החיסונים והאימונולוגיה, ביצע את החיסון הראשון של אבעבועות שחורות לילד בן שמונה, בניסיון לחסן אותו כנגד מחלת האבעבועות השחורות (Hajj Hussein, et al., 2015).

בעצם, החיסון מוגדר כתהליך הזרקת גורם זיהומי לאדם בריא, המוביל למחלה קלה שבעתיד מונעת מחלות רציניות (Lahariya, 2014). הרי שגופנו נחשף מדי יום למחוללי מחלות שונים כמו נגיפים, חיידקים ופטריות. אך, מכיוון שלכל אדם קיימת מערכת שמגנה עליו (הלוא היא המערכת החיסונית), ברוב המקרים, הגוף שלנו יודע להתמודד בצורה יעילה עם מחוללים אלו. כאשר מיקרואורגניזם תוקף את הגוף, חלק מתאי מערכת החיסון משמשים כקו הגנה הראשון, ותפקידם לבלום ולעכב את התפשטות מחולל המחלה עד ליצירת הגנה יעילה וארוכת טווח. תוך פרק זמן, המערכת לומדת להכיר את הפתוגן מחולל המחלה, ומייצרת הגנה ממוקדת וטובה יותר הגורמת לסילוק הפולש בין היתר על ידי יצור נוגדנים. הנוגדנים הינם חלבונים הנצמדים לפולש הזר וגורמים לנטרולו ולסילוקו. אולם, בכך לא הסתיים תפקיד המערכת החיסונית. בנוסף לסילוק הפולש היא יוצרת גם זיכרון חיסוני שנועד למנוע את הישנות המחלה. כאשר יש זיכרון חיסוני, אזי, בעת חשיפה חוזרת לאותו אורגניזם, מערכת החיסון תתקוף אותו מיד, וביעילות רבה, כך שהחשיפה החוזרת תתבטא במחלה קלה בלבד או שלא יופיעו סימני מחלה בכלל (Central for Disease Control and Prevention, 2020). בעצם, ניתן לומר כי מתן החיסון זוהי פרוצדורה רפואית שמפעילה ביודעין את המערכת החיסונית של הגוף, בכדי שיהיה מוכן להילחם במחוללים שונים בעתיד (Lahariya, 2014).


תוכן עניינים

חלק א – תיאור הנושא

חלק ב – סוגיות אתיות

חלק ג – מקורות משפטיים

חלק ד – הערות ומסקנות

ביבליוגרפיה

פרטים נוספים

עבודה עיונית בנושא כפיית החיסונים

מק"ט

880264

מספר עמודים

9

מספר מילים

3461

מספר מקורות בעברית

13

מספר מקורות באנגלית

7

מחיר (כולל מע"מ)

220 ₪


אפשרויות תשלום

אפשרויות התשלום לרכישת החומר האקדמי הם: כרטיסי האשראי המוכרים בארץ מכל הסוגים, PayPal, או העברה בנקאית (בתיאום טלפוני מראש ) 24 שעות ביממה.
מיד לאחר ביצוע ואישור התשלום העבודה תשלח למיל שהוזן בעת הרכישה. לתיאום תשלום דרך הטלפון ניתן להתקשר לטלפון מספר: 052-4041788